Beneficjenci

STOWARZYSZENIE VELOAKTIV


Stowarzyszenie Veloaktiv jest grupą pasjonatów sportu, działającą na rzecz rozwoju i popularyzacji sportu paraolimpijskiego. Stowrzyszenie może pochwalić się organizacją wydarzania Małopolska Handbike Cup – międzynarodowego wyścigu parakolarskiego, w którym biorą udział zawodnicy wyczynowi oraz amatorzy. Planowany jest wpis wyścigu do kalendarza UCI. Pomysłodawcą, założycielem i prezesem stowarzyszenia jest Rafał Szumiec który od 2004 roku związany jest ze sportem paraolimpijskim i aktywną rehabilitacją. Do świata sportu trafił jeszcze przed wypadkiem – trenował kolarstwo górskie. Po wypadku zaczynał od koszykówki na wózkach, przez 10 lat skupiał się na trenowaniu narciarstwa zjazdowego, jednak finalnie jego priorytetem zostało kolarstwo ręczne.

Popularyzacja sportu paraolimpijskiego skupia się w dwóch obszarach:

  • Sport wyczynowy – VeloAktiv Handbike Team – wspierany przez stowarzyszenie zespół parakolarski startujący na najważniejszych międzynarodowych imprezach sportowych takich jak Igrzyska Paraolimpijskie, Mistrzostwa Świata, Puchary Świata, Mistrzostwa Europy, Puchary Europy i inne. Stowarzyszenie zapewnia zawodnikom jak najlepsze warunki do rozwoju i podnoszenia poziomu sportowego aby mogli nawiązać rywalizację z najlepszymi zawodnikami na świecie. Na tą chwilę grupa liczy 5 osób z czego 3 zawodników jest członkami Kadry Narodowej.
  • Sport amatorski i aktywny wypoczynek – stowarzyszenie prowadzi cykliczne zajęcia oraz organizuje obozy sportowe dla osób dorosłych oraz dzieci z niepełnosprawnościami. Dają możliwość uprawiania sportu, aktywnego wypoczynku i rehabilitacji poprzez sport. Prowadzą sekcje w takich dyscyplinach jak parakolarstwo, paranarciarstwo, pływanie oraz zajęcia ogólnorozwojowe.

Klub Sportowy Zero Załamki


Zero Załamki jest klubem sportowym stworzonym dla zawodników oraz zawodniczek z niepełnosprawnościami. Priorytetowym sportem klubu jest parakolarstwo, natomiast klub otwarty jest również na sportowców uprawiających paratriatlon oraz biegi długodystansowe. Klub powstał w 2018 roku, gdzie od pierwszego dnia przyświeca mu hasło Zero Załamki, promujące postawę nie poddawania się przeciwnościom losu, podnoszenia się w trudnych momentach oraz walki o swoje marzenia. Zero Załamki od wielu lat jest ideą kultywowaną przez założyciela klubu, Michała Żylińskiego, który również jest aktywnym i utytułowanym parakolarzem. Zawodnicy i zawodniczki Zero Załamki Team startują w kilkudziesięciu zawodach rocznie, od wyścigów lokalnych, przez ogólnopolskie, po zawody międzynarodowe, t.j. Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy oraz zawody pucharowe, zdobywając przy tym liczne trofea. W naszej kadrze są zarówno mistrzowie i medaliści Mistrzostw Polski, jak i mniej doświadczeni pasjonaci sportu, którzy również wkładają w to co robią wiele serca, ciesząc się uprawianiem sportu.

W wyniku współpracy z PZSN „Start” klub corocznie organizuje niemal 2-tygodniowy obóz parakolarski z górach dla 40 uczestników, który wspaniale wpływa nie tylko na formę, ale również bardzo dobre relacje w zespole. W klubie wierzymy, że kluczowa w sporcie jest pasja do działania oraz determinacja w dążeniu do realizacji celów. Jesteśmy przekonani, że poprzez swoje działania odciśniemy pozytywne piętno na środowisku osób z niepełnosprawnościami w Polsce! 

Stowarzyszenie PSONI Koło w Działdowie


Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Działdowie jest organizacją pozarządową, niedochodową, samopomocową, posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Stowarzyszenie działa od 1994 r. zrzeszając rodziców, profesjonalistów oraz przyjaciół zaangażowanych w działania zmierzające do pełnego włączenia osób z niepełnosprawnością intelektualną w główny nurt życia społecznego. PSONI Koło w Działdowie jest jedną z największych organizacji pozarządowych w powiecie działdowskim. Jest animatorem wielu wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych – w tym Spartakiady z udziałem innych kół PSONI z całej Polski. Działalnością koła objętych jest około 350 osób – przede wszystkim dzieci i młodzieży.

Obecnie Stowarzyszenie prowadzi: Warsztat Terapii Zajęciowej, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Niepubliczną Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy, rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, poradnię logopedyczną, Klub Olimpiad Specjalnych, Klub Rodzica, zespoły teatralne i taneczne, wydaje czasopismo „Orewiaczek Szkolniaczek”.

W 2018 roku w PSONI pojawił się pomysł zdobycia z osobami z niepełnosprawnością Korony Gór Polski – wejścia na 28 szczytów najwyższych szczytów we wszystkich pasmach górskich w naszym kraju, a przede wszystkim pokazaniu, że wszyscy jesteśmy równi i mamy prawo do spełniania marzeń – nawet z pozoru nierealnych do zrealizowania.

Pomysłodawca projektu, Roman Jankowski oraz Grzegorz Mikuła – wówczas menadżer mistrzyni olimpijskiej, Justyny Kowalczyk-Tekieli, poruszyli lawinę niesamowitych zdarzeń. Odbyły się cztery wyprawy, pojawili się fantastyczni partnerzy projektu, ekipie z Działdowa towarzyszyli na trasie Ambasadorzy i przyjaciele, m.in.: Justyna Kowalczyk-Tekieli, Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki, na ostatni szczyt, Rysy dzieci i młodzież wchodzili związani liną z cudowną ekipą TOPR i GOPR. Projekt zdobył statuetkę Czempiona na Gali Mistrzów Sportu Przeglądu Sportowego a co najważniejsze zrodziła się rodzina 28 marzeń i wszyscy chcieli wędrować razem dalej. W 2021 i 2022 roku drużyna 28 marzeń pokonała na rowerach trasę ze Świnoujścia do Krynicy Morskiej (łącznie 550 km) a w 2023 i 2024 wędruje polskim fragmentem szlaku świętego Jakuba z granicy polsko-litewskiej do samego Działdowa (łącznie ponad 300 km na piechotę). W roku 2025 28 marzeń chce wrócić w Tatry – wyzwaniem będzie rowerowa pętla wokół tych gór przez Polskę i Słowację.

Misją Stowarzyszenia jest:

  • dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równoprawne miejsce w rodzinie i w społeczeństwie,
  • wspieranie rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną we wszystkich obszarach życia i sytuacjach, a zwłaszcza w ich gotowości niesienia pomocy innym.

Celem Stowarzyszenia jest:

  • działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka,
  • prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym,
  • działanie na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspieranie ich rodzin.